"Żyjący Świat Jezior Warmii i Mazur"

2011-02-18 00:00:00

Muzeum Przyrody w Drozdowie otwiera wystawę poświęconą przyrodzie Warmii i Mazur. Powstała ona w olsztyńskim Muzeum Przyrody.

Wystawa ta jest pasjonującą podróżą do słynnej "krainy wielkich jezior".
Powstała ona w Muzeum Przyrody w Olsztynie. Obejmuje kilkadziesiąt fotogramów przedstawiających piękno, ulotność i urok świata zwierząt oraz roślin, charakterystycznego dla mazurskiej i warmińskiej przyrody.
Autorami fotografii są: J. Dziugieł, E. Szymkiewicz, W. Bzura, M. Wieliczko, J. Dutkiewicz. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja Mariana Szymkiewicza - Kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie.
 
Wystawa fotograficzna „Żyjący świat jezior Warmii i Mazur”
Chociaż jeziora są charakterystycznym i powszechnie znanym elementem krajobrazu Warmii i Mazur, to o zamieszkujących je roślinach i zwierzętach z reguły wiemy niewiele. Wychodząc temu naprzeciw Muzeum Przyrody w Olsztynie przygotowało wystawę fotograficzną przedstawiającą wybranych przedstawicieli świata roślin i zwierząt występujących w jeziorach Warmii i Mazur.
Na zaprezentowanych fotogramach znajduje się wiele grup zwierząt mało znanych, takich jak gąbki, raki, małże i niektóre gatunki ryb. Uzupełnieniem są fotografie ptaków i płazów związanych z jeziorami. Prezentowane zdjęcia przedstawiają także mazurskie pejzaże z różnymi, charakterystycznymi dla regionu typami jezior. Integralną częścią ekspozycji są plansze tekstowe charakteryzujące jeziora oraz wybrane grupy zwierząt.
Autorami zdjęć są znani w kraju fotograficy przyrody, autorzy wielu znakomitych albumów poświęconych przyrodzie, architekturze  i krajobrazowi zarówno Warmii i Mazur, jak i Polski. Twórcą wszystkich podwodnych zdjęć jest p. Jeremiusz Dutkiewicz  z Olsztyna, większość fotogramów jezior Warmii i Mazur wykonał p. Mieczysław Wieliczko z Olsztyna, a fotogramy ptaków są autorstwa pp. Ireneusza Dziugieła ze Szczytna i Waldemara Bzury z Krutyni.     
Marian Szymkiewicz
 

 

Tagi: jeziora

Kalendarium

« wtorek, 13 kwietnia 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 13 Kwietnia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: