Wysoczyzna Elbląska – kraina malowana tysiącem odcieni zieleni

2013-01-24 00:00:00 (ost. akt: 2015-08-21 10:47:40)

Wysoczyzna Elbląska – kraina malowana tysiącem odcieni zieleni
„Wysoczyzna Elbląska – kraina malowana tysiącem odcieni zieleni” – nowa wystawa fotograficzna w Muzeum Przyrody w OlsztynieOd 18 grudnia 2012 r. w Muzeum Przyrody w Olsztynie prezentowana jest nowa wystawa fotograficzna pt. „Wysoczyzna Elbląska – kraina malowana tysiącem odcieni zieleni”. Właścicielem wystawy jest Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, a autorem zdjęć p. Zygmunt Gawron – przyrodnik i fotograf, wieloletni pracownik Parku. Na ekspozycję składają się 32 fotogramy barwne o wymiarach 40 x 60 cm, przedstawiające krajobraz tego niezwykłego terenu.
Położony na północno – zachodnim krańcu województwa warmińsko – mazurskiego mezoregion Wysoczyzna Elbląska liczy ok. 450 km2 powierzchni. Jego zachodnia część, o powierzchni 13732 ha, chroniona jest jako Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Mezoregion ten jest rozległą, falistą moreną denną wznoszącą nad przylegającymi terenami Żuław Wiślanych, Zalewu Wiślanego i Niziny Warmińskiej. Najwyższym wzniesieniem Wysoczyzny jest Srebrna Góra osiągająca 198,5 m n.p.m. Obszar ten jest silnie zróżnicowany pod względem geomorfologicznym, a jego najbardziej atrakcyjną część stanowi fragment północno – zachodni, gdzie krawędź Wysoczyzny przylega do Zalewu Wiślanego. Stromo opadający ku Zalewowi brzeg, mający tu miejscami charakter klifu, rozcinają głęboko wcięte doliny i jary spływających do Zalewu Wiślanego potoków i strumieni. Głębokość tych dolin jest znaczna i waha się od 40 do 60 m, a koryta strumieni przegrodzone są licznymi kamieniami i głazami narzutowymi.
Wysoczyznę Elbląską w dużej części porastają lasy, są to głównie drzewostany liściaste z przewagą buka i dębu, ale rosną tu także jesiony, graby, brzozy, olchy i nieliczne sosny i świerki. Najcenniejsze fragmenty drzewostanów chronione są w rezerwatach przyrody: „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”, „Kadyński Las”, „Dolina Stradanki”, „Nowinka”, „Pióropusznikowy Jar”. Wielkim walorem tego terenu jest bardzo dobrze zachowany krajobraz kulturowy z wieloma interesującymi obiektami o znaczeniu historycznym. Do szczególnie cennych, między innymi, należą: stare kościoły w Milejewie i Łęczu, zabytkowy kamienny most nad rzeczką Grabianką, podcieniowy dom w Łęczu, czy położone nad Zalewem Wiślanym turystyczne miasteczka i miejscowości, jak: Kadyny, Tolkmicko i Suchacz.
Warto wybrać się do Muzeum Przyrody i popatrzeć na fotografie prezentujące krajobraz Wysoczyzny Elbląskiej, tak mocno wyróżniający się spośród pozostałych zakątków województwa warmińsko – mazurskiego. Wystawę w Muzeum Przyrody będzie można oglądać do 19 lutego 2013 r.

E Sz
M Sz

Tagi: przyroda

Kalendarium

« sobota, 4 lipca 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 4 Lipca
  • Kwartalnik I/2020
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: